Osmanlı Devleti, I. Dünya Savaşı'na katılmasaydı sizce neler olabilirdi?

Osmanlı Devleti, I. Dünya Savaşı'na katılmasaydı sizce neler olabilirdi?

1. Devlet ve millet yorgun  olmaz, savaşı kazanan İtilaf Devletlerinden  bile daha dinç bir devlet olurdu.
2. Arabistan Türk hakimiyetinde kalır, belki Türkler buradaki petrolden faydalanarak cihanın bir numaralı sanayisini kurardı.
3. Boğazlardan Osmanlı hariç hiçbir devlet geçemeyeceği için bugünkü ''Boğazlar Sorunu'' olmazdı.
5. Avrupa savaştan çıkmış ve yıkılmaktan son anda kurtulmuş devletlerle doluyken Osmanlı bunu fırsat bilip istese Paris kapılarına kadar dayanabilirdi.
6. Osmanlı daha sonra bu Paris kapılarına kadar olan topraklarını savaş kaybederek değil kendi isteğiyle bırakır, ama bu zamana kadar Cihan'ın en büyük ekonomisini geliştirir, askeri ve siyasi güç olurdu.
7.Birinci dünya savaşına giren devletler, büyük zarar gördüler. Osmanlı Birinci dünya savaşına girmeseydi kendisine daha sağlam bir toparlanma zemini bulabilirdi.


1 yorum:

  1. Osmanlı da o zamanlar elektrik bile yoktu teknoloji silah yok savaşa giren ülkeler yine de güçlü kalırdı (bkz Almanya)

    Araplar çoktan bölünme yoluna girmiş orada vergi verilmez asker giremez olmuştu

    Bir ikincisi çoktan işten yanmalı motor üretilmiş ve yakıt lazımdı

    Ya Almanlarla savaşa girecektik ya da önce fikir ayrılıkları (bkz Almanya Avusturya vb.) sonra bize döneceklerdi ve tek başımıza bir dünya ile savaşacaktık

    YanıtlaSil

Yorumunuz onaylandıktan sonra görülecektir..Bir hesabınız yoksa "adı/url veya anonim"i seçerek kolayca yorum yapabilirsiniz.Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.