9.sınıf ADA Yayınları dil ve anlatım kitabı SAYFA 141 cevapları

9.sınıf ADA Yayınları 9.sınıf dil ve anlatım kitabı cevapları
SAYFA 141.
2) Yazar yaşadığı hiçbir yerin Bienne Gölündeki Sen Piyer adası mutlu etmediğini ve hiçbir yeri bu kadar özlemediğini dile getirmiştir.

www.edebiyatfatihi.net
Bugüne değin yaşadığım hiçbir yer Bienne Gölündeki Sen Piyer adası kadar beni mutlu etmemiş ve oraya hasret çektirmemiştir...Aynı düşünce kelimelerin kullanıldığı bağlama göre farklı şekillerde ifade edilebilir...

3) 3.paragrafın ikinci cümlesi yakın anlamlısı sayılabilir...www.edebiyatfatihi.net

4) Bu güzelim kıyılarda arabalara elverişli geniş yollar bulunmadığı için  pek az gezgin gelir...Bu cümle sebep sonuç bildirmektedir.Arabalar için geniş elverişli yollar bulunmadığı için SEBEP, pek az gezgin gelir SONUÇ bölümüdür.

Verilen paragrafta amaç bildiren cümle "Siz istediğiniz diye geldim" cümlesi olabilirdi; ama bu cümle daha çok sebep-sonuç bildirmektedir.

5) "Bu adada ancak iki ay kalabildim, fakat hiç bunalmadan iki yıl iki yüzyıl hatta sonsuza değin yaşabilirdim.." karşıt durumları bildiren cümleler..Bu cümle farklı durumları ve duyguları ifade etmek için kullanılmıştır.

6) 2.paragrafın tamamı ,son paragrafta ilk cümle açıklama cümlesi olabilir...
ada 9.sınıf dil ve anlatım cevapları ile ilgili görsel sonucu

diğer tüm sayfalar için tıklayınız.

Hiç yorum yok

Yorumunuz onaylandıktan sonra görülecektir..Bir hesabınız yoksa "adı/url veya anonim"i seçerek kolayca yorum yapabilirsiniz.Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.