1 Mar 2015

Yaşar Kemal için ne dediler?

Reklamlar

TBMM Başkanı Cemil Çiçek: “Hikâye ve romanlarının yanı sıra folklor araştırmalarıyla da edebiyatımıza büyük değer katan ve dünyayı bin çiçekli bir kültür bahçesi olarak gören Yaşar Kemal, okuyucularına emanet ettiği eserleriyle aramızda yaşamaya devam edecektir.”
Başbakan Ahmet Davutoğlu: “Büyük yazar, büyük sanatçı Yaşar Kemal’i kaybetmekten duyduğum hüznü ifade edecek kelime bulmakta güçlük çekiyorum. Anadolu’nun ruhunu Köroğlu, Dadaloğlu, Karacaoğlan çizgisinde coşkuyla yansıtan ve modern edebiyat imkânlarıyla büyük bir romancı ve hikâyeci olarak dile getiren büyük Usta Yaşar Kemal Cumhuriyetimizle aynı yaştaydı. Söz söylemenin zor olduğu zamanlarda evrensel bir aydın duyarlılığıyla hem muhalif tavrını koruması, hem de gerçeği sakınmadan ifade etmesi; yazar ve sanatçı olarak Yaşar Kemal’in ülkesine karşı duyduğu sorumlulukla onu çok özel ve saygın bir konuma taşımıştır. Kürt Kökenli bir aydınımız ve ülke meselelerinde söyleyecek çok sözü olan Yaşar Kemal’i Çözüm Süreci nihai aşamaya gelmeden sonsuzluğa uğurladığımıza üzülürken, birlik beraberlik ve kaderdaşlığımız yolunda kat ettiğimiz mesafenin onu memnun ettiği umuduyla teselli buluyoruz. Yaşar Kemal’e Allah’tan rahmet niyaz ediyor, aile yakınları başta olmak üzere sevenlerine ve bütün milletimize başsağlığı diliyorum.”
Süleyman Demirel: “Yeri doldurulmaz bu büyük insan, hep sevgi ve saygıyla anılacaktır.”
Abdullah Gül: “Bir aydın olarak özgür ve bağımsız duruşuyla, insani değerlerin yüceliğinden taviz vermeksizin hep barıştan yana oldu.”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Yüreğinin kapladığı yeri tüm dünya biraraya gelsek anlatamayız. Kelimeler, cümleler öksüz artık.”
MHP Lideri Devlet Bahçeli: “Fikriyatı ne olursa olsun, Türk romanının dev ismi Yaşar Kemal’in vefatından büyük bir üzüntü duydum.”
HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder: “Büyük Usta ruhun şad olsun. Hep mazlum halkın yanındaydın.”

Piyanist Fazıl Say: “Efsanelerin yazarı büyük usta; her zaman kalbimizdesin. Nur içinde yat.”
Yazar Buket Uzuner: “Toplumumuzun vicdanıydı. Kuşaklar boyu yazarlara yöndeş oldu. Ustamdı.”
Zülfü Livaneli: “İnsanlık büyük bir evladını kaybetti. Bu ülkenin bölünmemesi için mücadele etti.”
Yazar Sunay Akın: “Türkçemiz bir çınarını daha kaybetti. Yaşar Kemal Türkiye’dir.”
Aydın Doğan: “Yalnız edebiyat dünyası değil Bab-ı Âli de önemli bir efsanesini, büyük bir düşünürünü kaybetti. Yeri doldurulmaz.”

Artikel Terkait

YORUM YAPARAK SORU SORABİLİR veya KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorum biz onayladıktan sonra görülecektir.
2) Yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun kişiliğinizi yansıttığını unutmayınız.
4) Yorumunuza emoji eklemek için "Emoticon" butonuna tıklayın.
5)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.


EmoticonEmoticon

▅ ▆ ▇ █ Öne Çıkanlar