“Millî edebiyat” ile “milliyetçi edebiyat” kavramları arasındaki fark

“Millî edebiyat” ile “milliyetçi edebiyat”nedir?
“Millî edebiyat” ile “milliyetçi edebiyat” kavramları arasındaki farklar nelerdir...
“Millî edebiyat” ile “milliyetçi edebiyat” kavramları arasındaki fark


edebiyatfatihi.net

Milliyetçi edebiyat Türkçülük fikrinin hakim olduğu sanatçılarının halka yönelerek yerli kaynaklardan yararlandığı , Türk milletinin maddi ve manevi değerlerinin ön planda tutulduğu edebiyatttır.

Milli edebiyat ise milletin maddi ve manevi kültür unsurlarını gelenek ve görenekleri çerçevesidne işleyen bir edebiyattır.

BU İKİ KAVRAM KULLANILAN SADE DİL , HECE ÖLÇÜSÜ VE HALKIN YAŞAMA BİÇİMİNİ VE DEĞERLER DÜNYASINI İŞLEMESİ BAKIMINDAN BİRLEŞMEKTEDİR. AYRILDIKLARI NOKTA İSE MİLLİ OLMA-MİLLİYETÇİ OLMA ANLAYIŞLARIDIR.
5 yorum:

 1. tesekkurler...

  YanıtlaSil
 2. Milliyetçi edebiyat , Türkçülük fikrinin hakim olduğu, sanatçıların halka yönelerek yerli kaynaklardan yaralandığı, Türk milletinin maddi ve maevi değerlerini ön planda tutan edebiyattır.
  Milli edebiyat , milletin maddi ve manevi kültür unsurlarını, gelenek ve görenekler çerçevesinde işleyen bir edebiyattır.
  Bu iki kavram ,kullanılan sade dil , hece vezni ve halkın yaşama biçiminin ve değerler dünyasının işlenmesi bakımından birleşmektedir.ayrıldıkları nokta ise, milli olmaümilliyetçi olma anlayışlarındadır.

  Çok mu zor ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nasıl yani çok mu zor anlamadım ben? Sen ne demek istedin ?

   Sil

Yorumunuz onaylandıktan sonra görülecektir..Bir hesabınız yoksa "adı/url veya anonim"i seçerek kolayca yorum yapabilirsiniz.Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.