Bugün Dünya Şiir Günü...Sizin en beğendiğiniz şiir hangisi?
Bugün 21 Mart Dünya Şiir Günü. Peki bu gün neden kutlanır ve önemi nedir?

Şiir birey olarak hepimizin dünyanın her yerinde aynı soruları ve hisleri paylaştığımızı açığa vurarak ortak insan sevgimizi bize teyit eder.

Şiir farklı kültürlerle yüzyıllardır içsel değerlerimizi paylaşabilmemizi sağlayan sözlü geleneğin dayanak noktasıdır.

UNESCO 21 Mart'ta Dünya Şiir Günü'nü kutlayarak insan zihninin yaratıcı ruhunu yakalamada şiirin benzersiz gücünün farkına vardığını gösteriyor.

UNESCO 1999'da Paris'teki 30. toplantısında 21 Mart'ı Dünya Şiir Günü ilan etmiştir.
Günün ana amaçlarından biri şiirsel anlatımla dilsel çeşitliliği desteklemek ve nesli tükenmekte olan dillerin toplulukları arasında duyulmasını sağlamaktır.

Dünya Şiir Günü ayrıca, şiir resitallerinin sözlü geleneğine dönmek, şiir öğretmeyi teşvik etmek, şiirle dans, müzik, tiyatro, resim gibi diğer sanat dalları arasında diyalog geliştirmek ve medyada şiire karşı çekicilik kazandırmak için küçük yayıncıları destekleyerek şiir sanatının modası geçmiş bir sanat formu olmasının önüne geçme amaçlarını taşır.


Hiç yorum yok

Yorumunuz onaylandıktan sonra görülecektir..Bir hesabınız yoksa "adı/url veya anonim"i seçerek kolayca yorum yapabilirsiniz.Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.