Anlatım bozuklukları konu anlatımı-örnekler

ANLATIM BOZUKLUKLARI 
Türkçenin kurallarına uygun bir cümlede,belli başlı özellikler aranır. Bunlar nitelikli cümlenin özellikleridir.Eğer cümle , bu niteliklere uygun değilse, o cümlenin anlatımı bozuktur. İyi bir cümle;duru, akıcı, açık ve yalındır.
NİTELİKLİ BİR CÜMLEDE BULUNMASI GEREKEN ÖZELLİKLER
DURULUK: Cümlede gereksiz sözcük bulunmamasıdır. Ahmet ile ilk kez okul kitaplığında tanıştık. AÇIKLIK: Cümlede söylenmek istenenin kusursuz olmasıdır. Cümle farklı anlamlar veriyorsa açıklık niteliğinden yoksundur. Mektuplarını getirdim. (Kimin? )
AKICILIK: Cümlenin kolay söylenebilmesi ve okunabilmesidir.Aynı hece ve seslerin yinelenmesi, üst üste aynı işlevli eklerin kullanılması akıcılığı önler. Bütün gün dağlarda gezilindi.
 YALINLIK: Anlatımda süslü, abartılı benzetmelerden kaçınmaktır. Belli bir amaca yönelik olmayan, özentili süslemeler, cümlenin yalınlığını bozar. Baharın, insanın içini titreten, insanı türlü duygulara kaptıran o tatlı rüzgârı dindi, yağmur başladı.
           

hazırlayan:SELÇUK ÖKSÜZ

Hiç yorum yok


Yorumunuz için şimdiden teşekkürler...Blogger'da bir hesabınız yoksa ''Anonim'' veya ''Adı/Url'' bölümünü seçerek kolayca görüşlerinizi belirtebilirsiniz...

Blogger tarafından desteklenmektedir.