12.SINIF DİL VE ANLATIM PAŞA YAYINLARI CEVAPLARI SAYFA 31

SAYFA 32:
c. Masalda kullanılan anlatım türleri düşsel anlatım, öyküleyici ve betimleyici anlatımdır. Bunlar daha çok yer ve kişi betimlemelerinde kullanılmıştır.
4.a.  Masalın serim bölümünden alınmıştır.
  b. Masallar ya  bir varmış bir yokmuş gibi kalıplaşmış bir ifade ile ya da bu ifadelerle birlikte bir tekerleme ile başlar.
   c. Masallar  hep kötülerin cezasını görmesi , iyilerin kazanmasıyla ve mutlu sonla biter.
   d. Anonim  masallar  bir tekerleme veya” onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine” gibi kalıplaşmış ifadelerle biter. Anderson masallarında böyle bir bitiş yoktur. Tekerleme ve kalıplaşmış ifadelere rastlanmaz.
  e. Modern masallarda kalıplaşmış ifadelere rastlanmaz. Halk masalları derleme olmasından dolayı kalıplaşmış ifadeler her masalda görülür.
5.etkinlik. a.
gönderici                                                         Kanal(Dil)                                                                                alıcı
anlatıcı                                                                 Dilin işlevi                                                                            okuyucu
                                                         Göndergesel işlev, kanalı kontrol işlevi

Hiç yorum yok

Yorumunuz onaylandıktan sonra görülecektir..Bir hesabınız yoksa "adı/url veya anonim"i seçerek kolayca yorum yapabilirsiniz.Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.