SPONSORLU BAĞLANTI

Home » » Aydınlanma Dönemi ile bu dönemde ortaya çıkan yeni kavram ve imgeler...

Aydınlanma Dönemi ile bu dönemde ortaya çıkan yeni kavram ve imgeler...

Written By edebiyat fatihi on 6 Eki 2013 | 6.10.13
Aydınlanma Dönemi ile bu dönemde ortaya çıkan yeni kavram ve imgeler 
Temel kavramlar: ‘‘akıl, ilerleme, deney, hürriyet” 

AYDINLANMA DÖNEMİ

18. yüzyılda Avrupa'da ortaya çıkan her konuda akla öncülük tanıyan düşünce sistemine "Aydınlanma", bu düşünce sistemi ile gelen yeni döneme ise "Aydınlanma Çağı" adı verilir.

Aydınlanma Çağı'nda "aklın kullanılması ile doğru bilgiye ulaşabileceği" fikri temel olarak kabul edilmiştir. Bu dönemde deney ve gözlem önem kazanmış, doğa bilimlerinde büyük gelişmeler sağlanmıştır. Aydınlanma Çağı'nın oluşmasında etkili olan bilim adamlarından bazıları şunlardır.


Newton: Fizik ve matematik alanında çalışmalar yapmıştır.

Kopernik: Evrende Güneş merkezli bir sistem olduğunu ve Güneş'in Dünya etrafında değil, Dünya'nın Güneş etrafında döndüğünü ispatlamıştır.

Galile: Dünya'nın yuvarlak olduğunu ispatlayarak, kilise tarafından benimsenen, Dünya'nın düz olduğu görüşünü yıkmıştır. Ayrıca fizik alanında da çalışmalar yapmıştır.

Dekart: Bilimsel bilgiye ancak matematikle ulaşılabileceğini öne sürmüş ve bu nedenle analitik ve geometriyi geliştirmiştir.

Bu dönemde sosyal bilimler alanlarında da akılcı bir görüş benimsemiş ve edebiyat eserlerinde toplumsal konular işlenmiştir.

Bu alanda özellikle Jan Jak Russo gibi düşünürler yazılarında baskıcı düşüncelere karşı çıkarak demokrasinin doğmasında ve gelişmesinde katkıda bulunmuşlardır.

Aydınlanma Çağı'nda güzel sanatlar alanında da gelişmeler olmuş, özellikle müzik alanında Mozart, Bach gibi ünlü besteciler yetişmiştir.

Aydınlanma Çağı'nın Sonuçları

o Avrupa'da geçmişten kalan pek çok düşünce sistemi değişmiş, yerini akılcı düşünce sistemi almıştır.

o Aydınlanma Çağı'ndaki bilimsel ve teknolojik gelişmeler dünyayı geliştiren Sanayi İnkılâbı'nın temellerini oluşturmuştur.

o Pek çok alanda önemli eserler verilmiştir.

o Avrupa'daki sosyal ve siyasal gelişmeler Amerika Birleşik Devleti'nin kurulmasında ve Fransız İhtilâli'nin çıkmasında etkili olmuştur.
REKLAM
Paylaşmak İsterseniz :
SON YAZILARDAN HABERDAR OLMAK İÇİN TWİTTER'DA TAKİP EDİN

+ yorum + 3 yorum

tuğba
26 Eki 2013 10:37:00

Çok teşekkürler çok yardımcı oldunuz :)

Adsız
9 Kas 2013 20:32:00

Merhaba kusura bakma lütfen ama çok yüzeysel anlatmışsın. Aydınlanma değince akla sadece us kavramı gelmemeli, bu kavrama gelene kadar icat kavramı ele alınmalı . icat derken yeniden bulma ve yaratmadan bahsediyorum kısaca onarıp eski duruma getirme ve kurma kavramları. Birincisi özgürlük ikincisi ise akıl. Birinde baskıcı 16.Louis dönemi ikincide hayatın tadını çıkarma veya tadına varma bu da rasyonel eylemden doğmakta. Kısaca söylemek istediğim şey aydınlanmanın genelde anlatıldığı gibi tozpembe dehalar çağı olmadığı. Barok döneminde olduğu gibi insanların yaşadıkları çelişkileri (örneğin maskeli balolar) ele alınmalı. 18.yüzyıl yarısı , ilk dönem 18.yüzyıl 70lerden sonra geç dönem olmak üzere ikiye ayrılıyor . 1.de rokokoya uzanırken 2.de rasyonalizme yani aydınlanmacı sıfatına uzanıyor. haz kavramı çok önemli çünkü insanlar önce bir şeyden haz alıyor daha sonra onu rasyonelleştiriyor. bu haz da dediğim gibi baskıcı döneme karşıt oluşuyor.

Adsız
18 Mar 2014 14:59:00

Tşkler ya işime yaradı

Yorum Gönder

Yorumunuz için şimdiden teşekkürler...Blogger'da bir hesabınız yoksa ''Anonim'' veya ''Adı/Url'' bölümünü seçerek kolayca görüşlerinizi belirtebilirsiniz...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
Support : roman özetleri | ŞİİR TAHLİLLERİ |
Copyright © 2011. edebiyat fatihi - All Rights Reserved
Template Created by Published by EDEBİYAT FATİHİ
Altyapı by Blogger
Yandex.Metrica