1 Mar 2013

EYLÜL ROMANININ GENİŞ ÖZETİ,KİŞİLERİ,DEĞERLENDİRİLMESİ(AYRINTILI TAHLİL)

Reklamlar

Edebiyatımızın ilk psikolojik romanı olan Eylül 'ün geniş özetini,roman kişilerini ve özelliklerini,ayrıntılı değerlendirilmesini bu yazıda bulabilirsiniz...

KİTAP TAHLİL FORMU
KİTABIN      :
a. Adı                                                   : Eylül
b. Yazarı                                              : Mehmet Rauf
c. Tercüme Eser İse Tercümanı        : Günümüz Türkçe’siyle Kemal Bek
d. Yayınevi                                          : Özgür Yayınevi

1.ROMANIN KONUSU :  
Süreyya ve onun karısı Suat ve akrabaları olan Necip Bey ile aralarında geçen olayları anlatmaktadır.
2.ROMANIN ÖZETİ  : 
Süreyya ve karısı Suat’ la birlikte babasının evinde oturmaktadır. Ama bu halden memnun değildirler. Babası hem yaşlı, hem dediği dediktir. Onun yüzünden her yaz  bir tane taş ocağına benzeyen köye gelirler ve orada sıkıntıdan patlarlar. Suat bu arada başka olaylardan da sıkılmaktadır. Suat’ ın kardeşi Hacer  akrabası olan Necip Bey’ le gönül eğlendirmektedir. Hacer evli ve eşi de onun için herşeyini verecek nitelikte bir eştir. Daha sonraları Suat ile Süreyya birlikte mutlu bir şekilde yaşayabilmenin yolunu aramışlar ve bulmuşlardır. Suat Hanım gizlice babasından para isteyip eşi için bir yalı kiralar. Kocası bu duruma çok sevinir. 

Necip de hem dostarı hemde akrabaları  olarak Suat ve Süreyya’ nın yanına gelir. Süreyya için yelkenle gezmek ve balık tutmak vazgeçilmez bir zevktir. Süreyya bu alışkanlıklarını sürdürürken  Suat  da Necip’le birlikte piyano çalmaktadır. 


Başbaşa geçen bu uzun yaz tatilinin sonlarında Necip Bey birşeylerin olduğunu, Suat Hanım’a aşık olduğunu anlar. Bu durumdan kurtulmaya çalışsada başarılı olamaz. Sonunda çare olarak onların yanından ayrılmaya  karar verir. Giderkende Suat’ın eldivenlerinden bir tanesini izinsiz olarak hatıra olması için alır.

Daha sonraları Necip’in tifoya tutulduğu öğrenilir. Süreyya ve Suat buna çok üzülürler. Tehlike devresi geçince Necip’in yanına giderler. Necip hastalığın etkisiyle sinir yorgunluğu içerisindedir. Hacer Necip’in hastalığı sırasında yanında bulunmuş ve o sıralarda Necip’in kendiden  geçmiş olduğu  zamanda yastığının altından bir bayan eldiveni bulmuştur. Hep birlikte hasta hakkında konuşurlarken Necip’in annesi eldiveni gösterir. Suat kendi eldivenini görünce şok olur ve olayı anlar fakat kimseye  sezdirmez. O sırada Necip’te sapsarı olur utancından ve çaresizliğinden ne yapacağını bilemez.

Necip hastalıktan sonraki iyileşme devresini yalıda geçirilmek üzere mecbur edilir. Halbuki O, onlardan kaçmak için uğraşmaktadır. 

Bir yaz sessiz ve olaysız bir şekilde geçmiştir. Eylül gelince Süreyya konağa gider. Bu gidiş beklenen bir gidiş değildir. Suat bu duruma anlam veremez. Daha gitmeden önce kışı bile beraber geçireceklerini söylemiştir. Ama Süreyya  birşeyleri sezmiş olup, o yüzden gitmiştir.

Konağa geri dönülür. Necip artık eskisi kadar yalıya gelmemektedir. Hele Hacer’in davranışları , onların her bakışlarından anlam çıkarmaya çalışan tavrı her ikisini de deliye döndürür. Birbirlerini buldukları anda , ister istemez kaybedeceklerdir. Suat kendisinden kalan , Necip’in aldığı eldivenin diğerini de verir. Bunun sebebi ise artık hayatın Suat için yaşamaya değer bir tarafı kalmamasıdır. 

O gece konakta yangın çıkar.Herkesi bir telaş ve korku alıp götürür. Canlarını zor kurtarırlar. Ama Suat  ortalıklarda yoktur. Süreyya alevlerin içine doğru Suat diye inlemektedir. Ama cesaret edemez. Necip bir haykırışla içeriye fırlar . Her ikiside çöken tavanın altında can verirler.

ROMANDAKİ ŞAHISLARIN ÖZELLİKLERİ  :
 Suat         : Kocası Süreyya ile mutlu bir evlilik sürdürürken Necip Bey’e aşık olur.
 Necip       : Akrabaları olan Süreyya ve Suat’ın yanına gelip , Suat’a aşık olan bir adamdır.
 Süreyya : Suat’ın kocasıdır. Onun için yelkenle gezmek ve balık tutmak vazgeçilmez bir zevktir.
 Hacer       : Suat’ın kardeşi ve Necip ile gönül eğlendiren bir kadındır.

         KAYNAK İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRME:
         a.Yazar : Servet-i Fünün romanının ikinci önemli romancısı Mehmet Rauf 1875’de İstanbul’da doğdu. Kısa dönem irtibat zabitliği yapmıştır. Mekteb-i Bahriye’de eğitimini devam ettirdi. Bu sırada Halit Ziya’ya gönderdiği mektupla Servet-i Fünün dönemine atılmış oldu. Popülaritesini Türk edebiyat Tarihinin ilk psikolojik romanı olan Eylül’le yakalamıştır.
3. Kitap
         a. Servet-i Fünün dönemi Türk Edebiyat dönemi örneğinde yazılmış bir romandır
         b. Kitap 312 sayfadan oluşmuştur. 11. baskıyla okuyucuya sunulmuştur.
         İÇERİK İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRME:
         a. Kitabın İçerik ve Üslubunun Propaganda Teknikleri açısından Değerlendirilmesi:
         (1)  Her hangi bir propaganda amacı güdmeden Servet-i Fünün döneminin ağır üslubuyla yazılmıştır. Fakat diğer Servet-i Fünün  edebiyatçılarından daha sadedir. Eylül’e bir bakıma betimleme romanı da diyebiliriz. Daha çok ruh betimlemeleriyle  çevre betimlemeleri vardır. Bu nedenle olay betimlemeleri değil ruhsal çözümlemeler ön plandadır.
         b. Kitapta İncelenen Konular:
         (1) Konu-1: Olaylar karı - koca ve aşık üçgeninde ilerleyecektir. Ancak ilk başta deneyimsiz genç kocasının bir dediğini iki etmeyen Suad ve eşi Süreyya’nın  yaşantısından bahsedilmektedir. Koca Süreyya tamamlayıcı öğe olarak kullanılmış duygularına gereken önem verilmemiştir. Hala oğlu  Necib’in duyguları ön planda tutulmuş ve yoğunluk verilmiştir.
         Olayların betimlemesi çok yapılmamış olduğundan ruhsal çözümlemelerle kitap gelişmiştir. Roman boyunca Necib’in ikilemi işlenmiştir. Bu ikilem trajik çatışma yaratacak düzeydedir. Bu yasak aşkla Necib’in en sevdiği dostuna ihanetiyle dünyada en yüce varlık olarak yücelttiği Suad’ı kirletmiş olacaktır. Fakat sevdiği kadından vazgeçmesi ile de acı çekmektedir. Sonunda kader ağlarını örecektir. Suad ise bilerek yada farkında olmaksızın usandığı, ruh coşkusu için uzaklaşmak istediği dingin aile yaşamını özlemeye başlamıştır.
         Bu duygular iki gencin aşk ateşini daha da artırmaktadır. Ancak imkansızlıklar yüzünden her ikisi de  ölümle aşklarını ebedileştirmeyi düşlemektedirler.
            c. Kitapta İşlenen Temalar:
         (1) Tema
               (a) Eylül’de işlenen tema tek kelimeyle anlatılmak istenirse; yasak aşk demek yeterlidir. İki gencin bir birlerine olan sonsuz sevgisi yalnızca gözlerinde ve ruhlarında kalmıştır. Onlar her şeye rağmen aşklarını yaşamış ve en nihayetinde birlikte bitirmişlerdir.
ANALİZİ YAPANIN KİTAP HAKKINDAKİ GENEL KANAATİ
         Mehmet Rauf’un Eylül’ü tam anlamıyla psikolojik roman olduğundan anlatılması zordur. Kişiler olayı yani aşkı öyle derin yaşar ki, bu duygulara kelimelerle değer biçilemeyebilir. Bu romanda anlatılan aşk her yönüyle çıkmaza sürüklenen ve acı veren ancak tüm zorluklara karşı mutluluğu hissettiren özel bir güzelliktir. Belki de insanın en çok ürktüğü ölümde bile sevdalısı için göz kırptırmayan bir duygudur.
        


         

Artikel Terkait

Yorumları Göster
Yorumları Gizle

31 yorum

kitap çok güzell <3<3<3

güzel bir roman etkileyici çok beğendim

çok beğendim eminmim kktml'den giren olcaktır bu sayfaya. ben izmitten ela :))
11ler koptunuz bakıyom :)

kitap çok güzel.

bişey soracam bu kitabın anlatıcısı kim

bu ne biçim bişyy anlamdm

zor bir kitap ama çok güzel

gerçekten çok etkileyici bir kitapmış

sonu niye böyle bitmiş yaaa sevenler bi kavuşamıcak mı

buu ne kadar sacma yazi yaaaaaaaa yarisi var yarisi yk berbat olmuussssddd

Before you apply your Free Maybelline XXL Mascara on the lashes, bending the ward should be the
first thing that you do. Down to a "T" from the length of the bottle, to the size of the wand,
to the shape of the brush and the composition of the bristles.
In comparison to dental implants (also known as teeth implants) both are relatively limited.


My blog :: find more

Psikolojik romandir

Yalnız Hacer Suat'ın değil Süreyya'nın kardeşi.

Ben de şuan bu kitabı okumaktayım, sonunu merak ettiğim için okudum. Emeğinize sağlık :) :-) (c)

Süper, çok beğendim.

Güzel ama benim tarzın değil

Süper bir roman ama cooooook uzun

Süper roman ama coooook uzun be

ÇOOK etkileyici bi kitap çok beğendimm

Bu kitaptan etkilenmemek elde değil

aynen yanlış yazmışlar

Genç nesillere ahlaksızlığı aşılayan bir kitap.

Onca güzel değerlerimizi anlatan kitaplar varken bu kitabın sinav için okuttrulması ne kadar yazık.

Sınav da şimdi uğraş da yaz bunu bi de zorla dayatiliyosa hiç çekilmez.

Aslinda roman batiya özenmisligin sonucunda ortaya cikmis yeni karekterlerin ve bu karekterlerin ayni zamanda hayalarinida batiya benzetilmesi gosterilmis.Kisiler arasi diyaloglarin az oldugu daha cok dusunce ve tahlilerin cokca yapildigi bir eserdir.Ìceriginin piskolojik olmasi ve sonunun husranla bitmesi icinde bulunduklari donemin siyasi olaylarin yazar uzerinde olusturdugu karamsal ruh halinin gostermektedir.

Bilgilendirici yorumunuz için teşekkür ederiz...

nkal demisin

Metinmericonline insta delete 26 Mar 2018 04:54:00

Ve bugun sınav var ben de özet okuyorum :)

yazım yanlışlarınız var lütfen şu yazınızı düzeltin "her ikiside"

YORUM YAPARAK SORU SORABİLİR veya KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorum biz onayladıktan sonra görülecektir.
2) Yazım kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun kişiliğinizi yansıttığını unutmayınız.
4) Yorumunuza emoji eklemek için "Emoticon" butonuna tıklayın.
5)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.


EmoticonEmoticon

Edebiyat yazılılarında başarınızı artırın, kanalımıza abone olun!